İşletme Sözlüğü

Sadakat program - Müşterilere tekrarlanan satışların geliştirilmesi, kurumsal fikirlerin ve değerlerin tanıtımı ve potansiyel olarak karlı davranışları artırmaya yardımcı olan dizi pazarlama faaliyetidir.

Bonus - Düzenli müşterileri bonus birimlerinin birikimine dayalı olarak satın alma yapmaya teşvik eden bir sistem, bu bonuslar daha sonra alıcılar tarafından özel ödüllerle takas edilebilir, bir veya daha fazla satın alma işlemini ödemek için kullanılabilir.

Cashback - Müşteriyi alışveriş yapmaya teşvik eden ertelenmiş, maliyetin belirli bir kısmının ertelenmiş ikramiyeler şeklinde geri dönüşüdür.

İndirim - Daha fazla müşteri çekmek için satıcı tarafından maliyetin ilk maliyetten gönüllü olarak azaltılması.

Kümülatif bonus - Alışveriş yaparken bonus toplamanıza ve gelecekteki satın alımlar için birikmiş bonuslarla ödeme yapmanıza olanak tanıyan çok seviyeli biriktirme sistemidir.

Kümülatif cashback - Belirli bir satın alma birimini toplamanıza ve sonraki satın alımlar için birikmiş birimlerle ödeme yapmanıza olanak tanıyan çok seviyeli biriktirme sistemidir.

Kümülatif indirim - Belirli sayıda satın alma işleminden sonra bir indirim kategorisinden diğerine geçmenizi sağlayan çok seviyeli biriktirme sistemidir.

Yönlendirme - Arkadaşınızı veya tanıdığınızı davet ettiğinizde belirli avantajlar elde etmenizi sağlayan sadakat programı.

Lid - Reklamçı tarafından belirli kriterlere göre seçilen istehlakçıların konkret hərəkətləri.

Promosyon - Şirket veya marka tarafından satışları artırmak, yeni müşteriler çekmek veya mevcut müşterilerin ilgisini artırmak için düzenlenen etkinlik.

Promosyon kodu - Harf ve / veya rakam kombinasyonundan oluşan ve özel şartlarla bir ürün veya hizmet satın alma hakkı veren benzersiz kod.

FeedBack - Tüketiciden, alıcıdan veya müşteriden gelen geri bildirim.

Kupon - Hediye olarak satılan ürüne eklenen, bireysel ürünlerden daha ucuz olan ve müşterileri teşvik eden ürünleri birleştirmenin bir yoludur.

Vaucer - Müşterilerin gerekli sayıda satın alma işlemi yaptıktan sonra ayrıcalık satın almalarına olanak tanıyan promosyon türü.

İndirim kampanyası - Müşteri sadakati oluşturmak için pazarlama kanalının katılımcıları ile etkileşimin verimliliğini artırmayı amaçlayan dizi önlem.

Tavsiye kampanyası - Ürün bilgilerinin geleneksel reklam kanalları aracılığıyla değil, arkadaşlara ve akrabalara en sevdikleri hizmet veya ürün hakkında bilgi vererek yayılması.

Sadakat kampanyası - Mevcut müşterilerin sadakatini kazanmak amacıyla belirli bir sürede düzenlenen bir etkinlik.

İşlem - Satın alma ve satış sırasında gerçekleştirilen herhangi bir ödeme işlemidir.

Push bildirimler - Bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda abonelere gönderilen kısa mesajlar.

QR kod (Hızlı Yanıt) - Əlaqələndirildiyi obyekt haqqında məlumatı ehtiva edən telefon tərəfindən oxunan barkod.

Orta çek - Satış performansının göstergesi. Yapılan toplam satın alma tutarının sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Dijital sadakat kartı - Müşterinizin cep telefonunda saklanan ve geleneksel plastik ve kağıt kartlara göre birçok avantajı olan kart.

Benzersiz müşteri - Işletmenize ilk kez başvuran müşteridir.

Gemifikasiya - Daha fazla etkileşim için oyun yöntemlerini oyun dışı süreçlere ve olaylara uyarlamaya yönelik teknoloji.

Müşteri deneyimi - Işletme / kuruluş ile müşteri arasındaki etkileşimlerin sonucu.

POS (Satış Noktası) - Müşterinin satın alma işlemini tamamladığı satış noktası veya satın alma yeri.

NPS (Net Promoter Score) - Tüketicilerin ürüne veya şirkete olan bağlılığını belirleyen endeks (tavsiye etme istekliliği endeksi), satın almayı tekrarlamaya hazır olup olmadıklarını değerlendirmek için kullanılır.

LTV (Customer Lifetime Value) - "Müşteri yaşam boyu değeri". Şirketin, tüm işbirliği süresi boyunca bir müşteriden elde ettiği kar miktarını hesaplamasına yardımcı olan endeks.

CRM (Customer Relationship Management) - Müşteri ilişkileri yönetimi sistemi, müşteriler ve onlarla olan ilişkilerin geçmişi hakkında bilgi depolayarak satışları artırmak, pazarlamayı optimize etmek ve müşteri hizmetlerini geliştirmek.

CLM (Customer Lifecycle Management) - Müşteri yaşam döngüsü yönetimi, belirli bir süre boyunca analiz edildiğinde iş performansını gösteren müşteri ile ilgili birkaç metriği ölçer.

CDP (Customer Data Platform) - "Müşteri verileri platformu". Herhangi bir sistem için uygun olabilecek kalıcı, birleşik müşteri veritabanı oluşturan yazılım seti.

Data Collection Platform (Veri Toplama Sistemi) - Belirli yapılandırılmış bilgilerin sistematik olarak toplanmasına ve bu bilgilere dayanarak verilerin daha sonra analiz edilmesine izin vererek veri toplama sürecini kolaylaştıran bilgisayar uygulaması.

Hedefleme - Mevcut hedef kitlenin yalnızca belirtilen kriterleri karşılayan kısmı seçmenize ve reklamı özel olarak görüntülemenize olanak tanıyan reklamcılık mekanizması.